Studia na kierunku Inżynieria Biomedyczna prowadzone są jako studia I stopnia (inżynierskie), II stopnia (magisterskie) oraz III stopnia (doktoranckie).

Profil kształcenia: profil ogólnoakademicki, Forma studiów: stacjonarne

Obszar zastosowań Inżynierii Biomedycznej obejmuje różnorodne aspekty zastosowań wielu gałęzi techniki w medycynie i ochronie zdrowia. Kierunek Inżynieria Biomedyczna oferuje wykształcenie interdyscyplinarne, wzbogacone wiedzą o najnowszych osiągnięciach nauki i techniki.

Celem tych studiów jest wykształcenie inżyniera znającego zagadnienia technicznego wsparcia medycyny w zakresie elektroniki, informatyki, materiałoznawstwa, biomechaniki i robotyki. Zasadniczym elementem studiów jest praktyczne poznanie zagadnień medycznych w stopniu zapewniającym współpracę z lekarzem a także obecnego i przewidywanego w przyszłości zakresu zastosowań technologii w medycynie.

Szczególną cechą studiów na Inżynierii Biomedycznej jest praktyczny kontakt z najnowocześniejszą aparaturą, systemami diagnostyki i terapii, opierającymi się na metodach i technologiach elektronicznych, informatycznych, telekomunikacyjnych, materiałowych, biomateriałowych i tkankowych.

W ramach studiów II stopnia trwających 3 semestry prowadzone jest kształcenie specjalistyczne według różnych programów. Przystępując do studiów II stopnia kandydat wybiera jedną z czterech specjalności: • Informatyka i Elektronika Medyczna • Inżynieria Biomateriałów • Biomechanika i Robotyka • Bionanotechnologie Podstawowe oraz kierunkowe treści kształcenia realizowane są w poszczególnych latach w ramach przedmiotów obowiązkowych i obieralnych a znaczna ich część jest prowadzona w języku angielskim.

Studia II stopnia zakończone są obroną pracy magisterskiej i nadaniem tytułu zawodowego magistra inżyniera.

Absolwenci Inżynierii Biomedycznej są przygotowani do pracy: • w firmach zajmujących się innowacyjnymi technologiami IT (telemedycyna, informatyczne wsparcie diagnostyki i terapii), • na stanowisku inżyniera medycznego w zakresie projektowania, integracji i eksploatacji nowoczesnych systemów diagnostycznych i terapeutycznych, • w firmach zajmujących się konstrukcją i produkcją aparatury medycznej, • w jednostkach służby zdrowia na stanowiskach ekspertów i dyrektorów technicznych odpowiedzialnych za wybór i właściwe wykorzystanie zaplecza technicznego, • w jednostkach naukowo-badawczych przy rozwijaniu nowoczesnych technologii elektronicznych, materiałowych i mechanicznych wspomagających organizmy żywe, • w przedstawicielstwach serwisowych aparatury medycznej oraz w firmach audytorskich i akredytacyjnych w zakresie techniki medycznej, • w jednostkach administracji w obszarze decyzyjnym związanym z ochroną zdrowia.

Studia III stopnia (doktoranckie) są początkiem kariery zawodowej inżynierów biomedycznych pragnących poświęcić się pracy naukowej, a także tych pracowników przemysłu i służby zdrowia, którzy w swoich działaniach uczestniczą w pracach naukowych, badawczych i rozwojowych. Studia doktoranckie są prowadzone w ścisłej współpracy z opiekunem naukowym (pracownikiem AGH) wg indywidualnego planu zajęć dostosowanego do podjętego planu i zakresu badań. Studenci studiów doktoranckich uczestniczą w zajęciach studium doktoranckiego, odbywają przeszkolenie oraz praktykę dydaktyczną a także uczestniczą w pracach organizacyjnych Katedry Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej. Zdobywają umiejętności prowadzenia, dokumentowania i prowadzenia pracy naukowej, a także występowania z wnioskami o finansowanie badań z funduszy publicznych. Opis studiów doktoranckich w dyscyplinie 'biocybernetyka i inżynieria biomedyczna' znajduje się na stronie:http://www.embio.agh.edu.pl/

Proponowane tematy na studia doktoranckie w dyscyplinie biocybernetyka i inżynieria biomedyczna Część 1

Proponowane tematy na studia doktoranckie w dyscyplinie biocybernetyka i inżynieria biomedyczna Część 2